Uroczyste podsumowanie wakacyjnego wyjazdu ERASMUS Plus

30 września 2022 r. na sali gimnastycznej lipnickiej szkoły odbyło się uroczyste podsumowanie wakacyjnego wyjazdu ERASMUS+ dla młodzieży naszej szkoły.

Projekt okazał się nadzwyczaj udany, młodzież wróciła zadowolona i pełna wrażeń, a miesiąc po jego zakończeniu nadszedł czas podsumowań. Organizatorem wyjazdu było Podgórskie Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne, a głównym inicjatorem wszelkich działań i autorem projektu został pan Stanisław Paprota. To jego pomysł i zaangażowanie powodują, że dzieci naszej gminy mogą brać udział w ciekawych przedsięwzięciach. Trzeba nadmienić, że władze gminy Lipnica Murowana znacznie przyczyniły się do realizacji pomysłu, gdyż Wójt Tomasz Gromala dołożył kwotę 6.500 zł do sfinansowania transportu uczestników ERASMUSA+. Wynajęty autokar był cały czas na miejscu, do dyspozycji w Jastrzębiej Górze, co znacznie ułatwiało sprawę organizacji dodatkowych wycieczek. Rodzice uczniów również zgodzili się pokryć część kosztów przejazdu, gdyż do pokonania było kilkaset kilometrów. Uczestnictwo w projekcie było jednocześnie formą wyróżnienia dla najlepszych uczniów, bo to oni otrzymali zaproszenia do wyjazdu. Nagrodą za pracę, trud wkładany w opanowanie języka angielskiego, było to, co przeżyli, czego się nauczyli oraz przekonanie, że tylko język angielski daje możliwość swobodnej komunikacji z obcokrajowcami.
Jastrzębia Góra, Gdańsk, Hel to miejsca w których nasza młodzież przebywała, biorąc udział w 9-dniowym projekcie ERASMUS+, współpracując w międzynarodowych grupach z młodymi ludźmi z Węgier i Turcji. Takie jest właśnie założenie projektu – zabawa i odpoczynek, ale z językiem angielskim, który dziś jest oknem na świat pracy, turystyki czy nauki. Głównym hasłem tematycznym było zdanie „Zbyt wspaniali na hejt”, którego aktualności doświadczamy codziennie, pojawiając się w wirtualnym świecie. Trwające kilka godzin zajęcia, dostarczały dzieciom wielu możliwości rozwijania słownictwa, umiejętności szukania komunikacji i kontaktu z obcojęzycznymi rówieśnikami. Towarzyszyło temu mnóstwo emocji i chęci wzajemnego poznawania się, czemu sprzyjała atrakcyjność miejsca przygotowana przez organizatorów. Jastrzębia Góra to niewielka, nadmorska miejscowość turystyczna, a piękne plaże, bliskość morza powodowały, że nasi uczniowie chemie wybierali się na zajęcia w terenie. Nawet zwiedzanie Gdańska odbyło się z przewodnikiem w języku angielskim.
Świetnie przygotowany wyjazd, atrakcyjne dodatki i kompetentna prowadząca, spowodowały, że najczęstszym pytaniem zadawanym przez uczestniczącą w nim młodzież, było to, czy za rok zostanie zorganizowany kolejny turnus, tym razem dla absolwentów.
Uczestnicy tegorocznego projektu w samych superlatywach wypowiadali się o wyjeździe, umieli docenić jego wartość, nie tylko turystyczną, ale przede wszystkim językową. Warto podkreślić, że podsumowanie projektu zawiera również protokół pokontrolny z wizyty monitorującej jego realizację podczas pobytu w Jastrzębiej Górze. To tam, na miejscu odbyła się wizyta mająca na celu sprawdzenie wszystkich aspektów realizacji założeń projektowych. Raport podkreśla, że udało się zachować dobrą i efektywną współpracę na poziomie grup międzynarodowych. Wszelkie podjęte aktywności rozwijały kompetencje i umiejętności młodych uczestników od wyboru tematu, poprzez jego realizację na warsztatach. Dokument pokazuje, że każdy aspekt, każda kwestia były przygotowane należycie i z rozmysłem, co dla p. Paproty, koordynatora i człowieka odpowiedzialnego za przebieg całego przedsięwzięcia, jest dodatkowym motorem do działania na przyszłość i potwierdzeniem jego kompetencji w niełatwym zadaniu pisania i rozliczania unijnych projektów. Uroczyste podsumowanie tegorocznego ERASMUSA+ odbyło się z udziałem władz gminnych; Pana Wójta Tomasza Gromali, Pani Sekretarz Anny Cempury, Kierownika ZOSiP Pani Krystyny Wilczek oraz większości członków Podgórskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego.
Program artystyczny opierał się na wspomnieniach uczestników, ale był też prezentacją tegorocznego hasła ERASMUS+. Scenki przygotowane przez młodzież ilustrowały, ile krzywdy w życiu młodego człowieka może wyrządzić hejt. Większość uczestników przekazała swoje wspomnienia, bądź przemyślenia o programie w formie własnoręcznych sprawozdań. W każdym z nich możemy przeczytać o tym, ile radości sprawiło młodzieży używanie języka obcego w sytuacjach naturalnych i towarzyskich, Znajomości zawarte podczas tych kilku dni przetrwały do dziś. Oto kilka fragmentów opowieści uczestników Erasmusa+, które przedstawiają motywację a także opinie młodych o uczestnictwie w tym przedsięwzięciu.

„W tym roku miałam okazję wziąć udział w projekcie ERASMUS+. Jest to unijny grant wspierający naukę, rozwój i kształcenie młodzieży.Zdecydowałam się na wyjazd, ponieważ była to dla mnie bardzo dobra okazja do poznania nowych ludzi, miejsc i szlifowania umiejętności komunikacji w języku angielskim podczas zwyczajnej rozmowy.Na początku czułam presję i barierę językową przed mówieniem, ale ta szybko zniknęła. Ci, którzy przyjechali z Węgier czy Turcji byli przecież tak samo jak ja uczniami, którzy także popełniali błędy, szukali w pamięci słów a kiedy ich brakowało dopełniali komunikację rękami. Od 27 sierpnia do 4 września przebywaliśmy w urokliwej Jastrzębiej Górze. Codziennie rano, z moimi współlokatorkami, wstawałyśmy i szykowałyśmy się na przygody, które miał przynieść kolejny projektowy dzień. Zależnie od pogody zajęcia odbywały się stacjonarnie, bądź w plenerze. Pani Aneta Rybarska prowadziła je w przyjemnej i przyjaznej atmosferze, aż chciało się być na nich dłużej! Na warsztatach rozmawialiśmy, na różne tematy, graliśmy w gry, a język angielskim był kluczem do porozumiewania się.Po obiedzie było trochę wolnego czasu, mogliśmy grać w tenisa stołowego, wyjść na zewnątrz, pospacerować lub poćwiczyć na otwartej siłowni czy boisku. Popołudniu też był czas na rozmowy, wspólne wyjścia, a wkrótce okazało się, że to wieczory są najlepsze do bliższego poznania gości z Turcji czy Węgier. Atrakcyjny okazał się wyjazd do Gdańska i na Hel. Ciekawe okazały się wieczorki kulturalne, na których prezentowaliśmy zwyczaje naszych krajów, a próby tańczenia krakowiaka, którym chcieliśmy zachwycić naszych gości, wspominam do dziś. Najbardziej podobała mi się atmosfera wyjazdu. Nie chodzi nawet o wspaniałe walory miejscowości pobytu, ale o miłych i życzliwych ludzi. Mimo tego, że dzieliła nas różnica wieku, z naszymi kolegami z Węgier czy Turcji, współpracowało się wyśmienicie. Z niektórymi mam kontakt do dziś.Według mnie naprawdę warto wziąć udział w projekcie ERASMUS+. Przygody z tego pobytu są niezapomniane, a zebrane wspomnienia powodują szeroki uśmiech na twarzy. Doszlifowałam mój język i nabrałam większego doświadczenia w rozmowach z obcokrajowcami. Nawet opuszczone 2 pierwsze dni nauki szkolnej (gdyż projekt opóźnił nasze rozpoczęcie roku szkolnego), zdecydowanie były tego warte!”
Amelia Pluta, PSP Lipnica Murowana

„Wzięłam udział w projekcie, gdyż otrzymałam taką szansę w szkole. Odebrałam to jako okazję do szlifowania i podszkolenia języka w naturalnych sytuacjach, o które na normalnych lekcjach bardzo trudno. Chciałam doświadczyć zwyczajnej rozmowy i zwykłego kontaktu. Niesamowitym przeżyciem było też poznawanie nowych ludzi i przebywanie z nimi przez wiele dni. Atrakcją tego wyjazdu było dla mnie morze. My którzy widok gór mamy na co dzień zapewniony, potraktowaliśmy to jak wycieczkę dającą nam nowe możliwości poznawcze. I nie pomyliłam się, warsztaty, zajęcia przy szumie fal morskich do dziś są w mojej pamięci. Oj, jak kusiło to morze… Skorzystaliśmy, a jakże, ale po zajęciach.Przede wszystkim doceniam to, ze skupiłam się na relacjach z ludźmi z którymi dane mi było się spotkać przez kilka dni w tej samej grupie. To zbliża, otwiera możliwość i chęć komunikacji, bo można stworzyć nowe więzy. Dziś w myślach często do tych chwil i ludzi wracam, mając nadzieję na kolejny wyjazd. Czy mi się podobało? Ogromnie! Żal by było nie skorzystać powtórnie z takiej szansy, jeśli byłaby nam dana.”
Julia Fielek, PSP Lipnica Murowana

„Cieszę się, że jako jedna z nielicznych, zostałam wybrana do wyjazdu na ERASMUS+ i to dodatkowo nad Morze Bałtyckie. Pomysł był trafiony w dziesiątkę. Skorzystałam z tej możliwości, gdyż chciałam się sprawdzić w komunikacji językowej. Moim zdaniem zdecydowanie warto jeździć na takie wyjazdy. To przygoda, której nie da się zapomnieć, szczególnie, że naprawdę to była pierwsza w moim życiu okazja, by sprawdzić się językowo. Cały wyjazd był bardzo dobrze przemyślany, od dojazdu, do samego przeprowadzenia zajęć na projekcie. Dotyczyły one hejtu. Temat więc okazał się dla nas zupełnie na czasie. Dla mnie wszystko tam było magiczne, niesamowite, ludzie, miejsce, wiele emocji i wrażeń. Wiem, że język jest moją przepustką na świat, szansą, być może na lepszą przyszłość, dlatego jest to coś, czemu poświęcam dodatkowo czas. Polecam każdemu. Projekt ERASMUS+ to przygoda z nowymi ludźmi i językiem, który staje się narzędziem do przeżycia czegoś niesamowitego. Zdecydowanie polecam!”
Zuzanna Kleszcz, PSP Lipnica Murowana

Cóż dodać, cóż ująć? Jako jeden z liderów i opiekunów naszej polskiej grupy, obserwująca to przedsięwzięcie na żywo w Jastrzębiej Górze, mogę się tylko przyłączyć do słów moich uczennic. Zdecydowanie polecam tę formę wdrażania się w komunikację językową. Niech ten artykuł będzie formą rekomendacji uczestnictwa młodzieży w zorganizowanych projektowych wyjazdach, a jednocześnie podziękowaniem dla ludzi, którzy pisząc projekty pozostają zawsze w cieniu, mimo że biorą za nie całkowitą odpowiedzialność. Dobrze, że Podgórskie Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne z koordynatorem ERASMUSA+ Panem Stanisławem Paprotą, daje uczniom naszej gminy możliwość skorzystania z takich okazji w ramach projektów a władze gminne przychylnym okiem patrzą na szansę rozwoju naszej młodzieży i nie odmawiają sponsorowania przedsięwzięć edukacyjnych.
Bożena Piasecka

Scroll to Top