Nowe projekty – nowe możliwości z programem Erasmus Plus

Podgórskie Stowarzyszenie Kulturalno – Społeczne jest laureatem programu Erasmus Plus.
W 2022 roku realizować będzie trzy projekty międzynarodowej wymiany młodzieży w ramach projektów:
„Too Great for hate”- (Zbyt wielki na nienawiść) – to projekt realizowany z partnerami z Turcji i Węgier, w którym weźmie udział 13 osób z naszej gminy. Nasz projekt powstał we współpracy z organizacjami z Turcji i Węgier. Partnera z Węgier poznaliśmy poprzez przedstawiciela zaprzyjaźnionej organizacji, który zarekomendował nam współpracę z nimi podczas projektu. Nawiązaliśmy z nimi kontakt i wyrazili ogromne zainteresowanie projektem, szczególnie, że ta kwestia bardzo ich dotyczy. Młodzież z Węgier stanowi mniejszość romską. W związku z tym są oni w stanie realnie podzielić się swoimi przeżyciami i doświadczeniem w związku z łamaniem praw przez stosowanie mowy nienawiści. Partnera z Turcji poznaliśmy przy okazji uczestniczenia członków naszej organizacji w projekcie Erasmusa, który odbywał się w Polsce. Podczas zajęć związanych ze stereotypami okazało się, że łączy nas wspólne doświadczenie. Z nimi również doszliśmy do wniosku, że pomysł na projekt który ma nas uwrażliwić na mowę nienawiści jest potrzebny. Tym sposobem stworzyliśmy partnerstwo – polsko-węgiersko-tureckie.

1. „Tolerance matters”- (Tolerancja ma znaczenie) realizowany z partnerami z Turcji, Rumuni, Czech i Łotwy. W projekcie weźmie udział 9 – cioro młodzieży z naszej gminy.
Przygotowany przez nas projekt w pełni odpowiada celom programu Erasmus Plus. Został zaplanowany i będzie realizowany przez młodych ludzi w oparciu o nasze doświadczenia, sytuacje, w których braliśmy udział, nasze potrzeby. Dotyczy kwestii tolerancji, wzajemnego szacunku, poszanowania dla odmienności, w którym biorą udział młodzi z 5 krajów, pochodzący z różnych środowisk i kultur. W projekcie biorą również młodzi ludzie z mniejszymi szansami. Działania projektowe są oparte o metody edukacji pozaformalnej, promując wielojęzyczność, wielokulturowość, pokazuje w jaki sposób szukać porozumienia i zgody, zapobiegać konfliktom i jak na nie reagować. Przede wszystkim uczy również komunikacji, zapobiega uprzedzeniom, pokazuje jak nie ulegać stereotypom.

2. „Shape it eco”- (kształtuj to eko) to projekt realizowany z partnerami z Portugalii i Rumunii w którym weźmie udział 13 – ścioro młodzieży z naszej gminy.

Projekty są zbieżne z celami programu Erasmus Plus. Wspierając rozwój kompetencji kluczowych wśród uczestników, dają szanse na rozwój wielu cech i umiejętności. Promują wielokulturowość, stwarzają szansę na poprawę znajomości języków obcych, pozwalają uczestniczyć w procesie uczenia się przez doświadczenie. Nasze projekty promują postawy proekologiczne, zachęcające do działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Ekologia to obecnie jedna z najistotniejszych elementów polityki europejskiej. Projekty pogłębią wzajemne zrozumienie między młodzieżą z różnych krajów. Ważna jest dla nas także innowacyjność działań podejmowanych na rzecz ochrony środowiska, stąd zaplanowaliśmy kreatywne i innowacyjne metody pracy. Projekt promuje także wielojęzyczność, mając na uwadze dwa długofalowe cele tj.: stworzenie społeczeństwa, które maksymalnie wykorzystuje różnorodność językową, oraz zdolność młodych ludzi do nauki języków obcych. Realizujemy ten cel przez spotkanie młodzieży, która pochodzi z różnych krajów i mówi różnymi językami. Młodzież dzięki uczestnictwu we wspólnym programie zajęć, pracy i zabawie ma możliwość poznania innych języków i kultur. Aktywne uczestnictwo pozwala odkrywać i poznawać inne światy kulturowe oraz wzajemnie się od siebie uczyć, daje także poczucie wspólnoty, stwarza okazję, abyśmy poczuli się obywatelami Europy. Mamy nadzieję, że wynikiem podjętych działań będzie budowanie świadomości ekologicznej i poprawę działań na rzecz ochrony środowiska. Projekty pokazują, że dzięki takim zachowaniom i postawom, budujemy lepsze miejsce do życia dla każdego z nas, promujemy też zdrowy styl życia. W projekcie biorą udział osoby z mniejszymi szansami pochodzące z terenów wiejskich. W projekcie z gminy Lipnica Murowana uczestnikami są ośmioklasiści z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Brodzińskiego w Lipnicy Murowanej oraz Ich rówieśnicy z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rajbrocie im. Jana Pawła II, szkoły te pełnią rolę Partnera Projektu. Dzięki wsparciu organizacji, liderów w pełni aktywnie uczestniczą w projekcie. Wyżej wymienione działania nie były by możliwe, gdyby nie przyjęcie patronatu nad realizacją programu Erasmus Plus przez Tomasza Gromalę Wójta Gminy Lipnica Murowana i udzieleniu wsparcia finansowego dla naszej młodzieży. Kluczową rolę pełni Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która programem Erasmus Plus zarządza, wnioski aplikacyjne złożone przez Podgórskie Stowarzyszenie Kulturalno – Społeczne oceniła pozytywnie obejmując je wsparciem finansowym, za co w imieniu młodzieży i Ich Rodziców oraz realizatora przedsięwzięcia PSKS składam wszystkim serdeczne podziękowania.

Stanisław Paprota

Scroll to Top