Nowy projekt – nowe kolejne wydawnictwo!

Spotkanie z Lipnicą Murowaną to przewodnik po okolicach gminy Lipnica Murowana mający cechy monografii. Wymieniona publikacja to owoc twórczej inspiracji regionalisty, poety wywodzącego się z Lipnicy Murowanej Czesława Anioła. Znajdziemy w nim interdyscyplinarną treść opisującą: położenie geograficzne, poprzez świat przyrody, warunki klimatyczne, rośliny i zwierzęta, by czarem lipnickich legend prowadzić Szlakiem węgierskim przez lipnickie starostwo niegrodowe, lokalnego rzemiosła godnie reprezentowanego przez Cechy Lipnickie. Praca ta obejmuje rozdziały z wiedzą nt. Dziedzictwa lipnickich dworów, potopu szwedzkiego, klęsk żywiołowych, rabacji galicyjskiej, I i II wojnę światową. Bogato przedstawiony jest opis lipnickiego sanktuarium wraz z Jego świętymi i błogosławioną spleciony z obrzędami, tradycją świętem i konkursem palm wielkanocnych. Treść postrzega gminę również pod względem urbanistycznym, odnosząc się do bogactwa zabytków na jej terenie obejmując również prastare liczne przydrożne kapliczki.

Autor rysuje szkic o poecie Kazimierzu Brodzińskim związanym z Lipnicą Murowaną, gdzie uczęszczał do szkoły powszechnej. Ostańce skalne w Lipnicy Górnej i granicy Rajbrotu były miejscem gdzie czerpał natchnienie do swojej twórczości. Później na Jego cześć nazwano Je Kamieniami Brodzińskiego. Wielowątkową zawartość oplata rozdział dotyczący wędrówek po Wiśnicko Lipnickim Parku Krajobrazowym. Interdyscyplinarna praca sięgająca czasów lokacji miejscowości do czasów obecnych. Grupę docelową odbiorców znajdzie wśród międzypokoleniowych miłośników Swojej Ojcowizny i przyjaciół ziemi lipnickiej. Książka ta może być świetnym materiałem do nauki lokalnej historii, tradycji i kultury, czy nawet regionalizmu. W 2021 roku nasze stowarzyszenie przy pomocy min. Starostwa Powiatowego w Bochni wydało folder Średniowieczna Studnia w Lipnicy Murowanej, zaś w tym roku pragniemy wydać przewodnik po Lipnicy i okolicach komplementarny z innymi działaniami podejmowanymi przez naszą organizację.

Należy wspomnieć, iż projekt dotyczący wydania przedstawionego dzieła wsparł grantem w wysokości 8 500 zł. Powiat Bocheński za co składamy serdeczne podziękowania.

Stanisław Paprota

Scroll to Top