W dniu 19.05.2023 r. w sali Wiejskiego Domu Ludowego w Rajbrocie odbyło się podsumowanie dotychczasowych działań Młodzieży Parafii Rajbrot uczestniczącej w projekcie ERASMUS+.
Na zaproszenie odpowiedzieli i w spotkaniu uczestniczyli między innymi Poseł na Sejm Józefa Szczurek-Żelazko , Radny Województwa Małopolskiego Piotr Dziurdzia , Radny Powiatu Bocheńskiego Józef Radzięta, Wójt Gminy Lipnica Murowana Tomasz Gromala .
Do spotkania dołączyli również Radni Gminy Lipnica Murowana Mieczysław Trojan, Jan Zelek, Naczelnik OSP Rajbrot Zdzisław Radzięta oraz Sołtys wsi Rajbrot Bożena Maciejowska. Organizatorami spotkania było Podgórskie Stowarzyszenie Kulturalno Społeczne na czele z Prezesem Stanisławem Paprotą oraz Młodzież parafii Rajbrot pod kierunkiem ks. Krzysztofa Jankowskiego.
Spotkanie poprowadził ks. Krzysztof Jankowski, który zaprezentował dotychczasowe działania i osiągnięcia młodzieży uczestniczącej w projekcie oraz podzielił się wrażeniami z ostatniego wyjazdu na Węgry w ramach wymiany młodzieży realizującej projekt ERASMUS+.
Nasi zaproszeni Goście opowiedzieli nam o swojej pracy w strukturach poselskich i samorządowych. Na zakończenie wywiązała się dyskusja obejmująca tematy poruszone w trakcie spotkania.
Przypomnijmy Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu – to kontynuacja europejskich programów edukacyjnych realizowanych od 1998 r. Jego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Do udziału w programie są, zatem uprawnione także instytucje i organizacje publiczne i prywatne wspierające edukację formalną oraz uczenie się pozaformalne i nieformalne osób w każdym wieku. Wraz z nową perspektywą finansową poszerzono założenia Erasmusa+, który w rezultacie stał się bardziej innowacyjny i inkluzywny, a także bardziej cyfrowy. Będzie miał też kluczowe znaczenie dla planowanego do 2025 r. utworzenia Europejskiego Obszaru Edukacji, dzięki któremu Unia Europejska zamierza m.in. zapewnić wszystkim młodym ludziom dostęp do edukacji i szkoleń jak najwyższej jakości, umożliwić osobom uczącym się łatwe przemieszczanie się między systemami edukacji w różnych krajach, a także dać im możliwość znalezienia pracy w całej Europie. Narodową Agencją Programu Erasmus+ i jego realizatorem w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.