„Służymy poczciwej sławie, a jako kto może,
niech ku pożytku dobra wspólnego pomoże.”
Jan Kochanowski
Mija 35 lat działalności Podgórskiego Stowarzyszenia Kulturalno – Społecznego, mimo upływającego czasu wartości, które przyjęliśmy w naszych dokumentach statutowych aktualne są nadal. Dzisiaj PSKS liczy 33 członków, którym za wkład w rozwój stowarzyszenia dziękuję. Bilans roku 2025 zamyka się po stronie przychodu kwotą 483 081,76 zł. zaś koszty wyniosły ogółem 458 856,74 zł.
W minionym roku realizowaliśmy projekty krajowe:
1. Słowem i piórem ozdabiam codzienność,
2. Z potrzeby serca – o urodzie Lipnicy, pracy rolnika, przemijaniu,
3. Zrób to sam dla siebie i innych.
4. Stypendia pomostowe dla studentów,
5. III Rodzinny Rajd Rowerowy współrealizowany z GDK w Lipnicy Murowanej.
Materialnym potwierdzeniem realizacji projektów było wydanie Tomiku poezji „ Z potrzeby serca” Pani Faustyny Wieciech z Lipnicy Górnej.
Z programu Erasmus + w 2025 roku realizowaliśmy wraz z Publicznymi Szkołami Podstawowymi w naszej gminie projekty międzynarodowe:
1. Być otwartym na szansę,
2.Teatr dla demokracji,
3. Być zaangażowanym.
Wymienione projekty były dofinansowane z Unii Europejskiej.
Realizacja wyżej wymienionych działań nie była by możliwa bez współpracy z Samorządem Gminy Lipnica Murowana, Samorządem Powiatu Bocheńskiego, Samorządem Województwa Małopolskiego, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości, Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej.
Pragnę w imieniu Zarządu Podgórskiego Stowarzyszenia Kulturalno – Społecznego podziękować na ręce Tomasza Gromali – Wójta Gminy Lipnica Murowana za partnerstwo Samorządu Gminy w realizacji przedsięwzięć na rzecz Naszej Najbliższej Ojczyzny.
Na ręce Damiana Gaży – Radnego Powiatowego wyrażam słowa wdzięczności za współpracę z Samorządem Powiatu Bocheńskiego. Składam serdeczne podziękowania Piotrowi Dziurdzia – Radnemu Sejmiku Województwa Małopolskiego za wspieranie inicjatyw samorządu organizacji pozarządowej z Samorządem Małopolski. Składam podziękowania Pani Anicie Kucia i Danucie Szot – Dyrektorom Publicznych Szkół Podstawowych w naszej gminie za współpracę przy realizacji projektów skierowanych do młodzieży z programu Erasmus +.
W imieniu Zarządu PSKS dziękuję Agnieszce Żołnie – Zdunek wraz z Pracownikami Gminnego Domu Kultury za współpracę przy realizacji wielu przedsięwzięć projektowych. Gorące podziękowania składam Sylwii Cholewie – Skarbnikowi Stowarzyszenia, która wkłada wiele poświecenia i mozolnej pracy w prowadzenie księgowości naszej organizacji.
Dziękuję Annie Cempura za prowadzenie projektu Programów Stypendialnych. Serdeczne podziękowania kieruję na ręce kolegi Pawła Heróda, który wielokrotnie i wielowątkowo wnosił swój wkład w rozwój Podgórskiego Stowarzyszenia Kulturalno – Społecznego. Dziękuję Beacie Sowie – Kierownikowi Gminnej Biblioteki Publicznej oraz czytelnikom tejże biblioteki za współpracę przy wykonywaniu medalionów jubileuszowych. Składam wyrazy wdzięczności Panu Henrykowi Kopańczykowi za odlewnie w glinie gadżetów stowarzyszenia. Za wspólne działanie przez okres 35 lat, ale przede wszystkim za 2025 rok szczególnie dziękuję Członkom Zarządu Podgórskiego Stowarzyszenia Kulturalno – Społecznego, którzy nigdy nie szczędzili swojego czasu i inicjatywy na kreatywną pracę w stowarzyszeniu, inspirowaliście do działania.
Stanisław Paprota



